Alışveriş sepetiniz boş!
Türkçe English
Hoşgeldiniz giriş yapın ya da kayıt olun.

Sabun Cevizi

Sabun Cevizi
Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi
Marka: Asya Organik
Ürün Kodu: SBNCVZ
Stok Durumu: 528
Ağırlık: 500.00Gr
70,00TL
 
   ya da   
4 yorum  4 yorum  |  Yorum Yap

SABUN CEVİZİ (SAPİNDUS MUKOROSSİ), HİMALAYALARA ÖZGÜ BİR MEYVE OLUP DETERJANIN KULLANILDIĞI NEREDEYSE HER ALANDA  GÜVENLE KULLANABİLECEĞİNİZ TÜM DÜNYA’CA KABUL GÖRMÜŞ TAMAMEN DOĞAL BİR MEYVEDİR. BU MEYVEDEN İHTİYACINIZA GÖRE TEMİZLİK MADDESİ ELDE ETMEK HAYAL GÜCÜNÜZLE SINIRLIDIR.

Himalaya Dağları'nın eteklerindeki tepelerde yetişen Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Meyvesi, yerli halk tarafından ilkel yöntemlerle toplanarak çekirdekleri çıkarılıp güneşte kurutulur. Bu esnada hiç bir koruyucu madde kullanılmaz. Yüzyıllardır bu bölge insanı temizlik ihtiyaçlarını, içerdiği saponin maddesi sayesinde doğal bir deterjan görevi gören Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Meyvesini kullanarak gidermişlerdir.

Özellikle hassas cilde sahip olup deterjana alerjisi olan bebeklerin ve her yaştan insanın çamaşırlarının yıkanmasında kullanılması önerilir. 

- Bu meyve kesinlikle yenmez, sadece temizlik amaçlı kullanılır. 

 

SABUN CEVİZİ HAKKINDA:

Yıkama sonunda çamaşırlarınızı yeni gibi temiz, yumuşak ve ferah bulursunuz.

Antimikrobiyal özelliği sayesinde çamaşırda mikrop barındırmaz.

Doğal anti-fungal ( mantar karşıtı) özelliği vardır.

Hipoalerjeniktir.  Kimyasal deterjanlar ve onların kokularının neden olduğu alerjilere neden olmaz.

Renklere zarar vermez ve narin çamaşırlara son derece naziktir.

Düşük köpürme oranıyla çamaşır makineleri için mükemmel bir üründür.

Diğer bir kimyasal madde olan yumuşatıcı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.

% 100 geri dönüşümlüdür. İşi biten meyveler doğada gübre olarak kullanılabilir.

Hiçbir üretim süreci yoktur. Hiçbir kimyasal madde veya fosil yakıtın kullanılarak üretilmeye ihtiyaç duymaz.

Ekosistemi ve su kaynaklarımızı kirletmez.

Çevre dostudur.

Temelde sonsuz bir raf ömrü olan doğal bir meyvedir.

 

SABUN CEVİZİ MEYVE SIVISI YAPIMI:

Tencere içindeki 1,5 Litre suya (7-8 su bardağı) 10-15 adet tüm veya eşdeğer miktarda kırık Sabun Cevizi meyvesi ekleyin. Eklemeden önce kabukları olabildiğince kırıp küçük parçalar haline getirin. Yüksek ateşte bir taşım kaynatın. Daha sonra kısık ateşte 20 dakika daha pişirin. Pişirim esnasında su içerisindeki meyveleri ezip içerisindeki saponin maddesinin açığa çıkmasını sağlayın. İşlem sonunda geriye yaklaşık 1 litre (5-6 su bardağı) istenen özellikte Sabun Cevizi sıvısı elde etmiş olursunuz. Daha sonra meyveleri sudan çıkarın ve sıvıyı bir bez veya havlu yardımıyla süzerek başka bir kaba aktarın ve ağzını kapalı bir şekilde muhafaza edin. Sıvıyı dilerseniz hemen kullanabilirsiniz.

Kaynatılan Sabun Cevizi meyvelerini atmayıp aynı kabuklarla işlemi tekrarlayarak 1 litre sıvı daha elde edebilirsiniz.

Daha sonra işe yaramaz hale gelen (meyveler kahverengiden tamamen sarı renge dönüşünce) kabukları doğada gübre olarak kullanılabilir.

 

               

Sabun cevizi ile yapılan birkaç yıkama sonunda çamaşır makinenizde daha önceleri deterjan ve yumuşatıcı kullanımı nedeniyle oluşan kötü kokuların da zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

Elde ettiğiniz bu sıvı, çamaşırınız için organik deterjan, saçınız için organik şampuan, organik sıvı el sabunu ve daha birçok alanda gönül rahatlığı ile kullanılabileceğiniz kimyasal olmayan tamamen doğal, ekolojik ve organik çok amaçlı temizlik maddesidir.

 

SABUN CEVİZİ MEYVESİ TEMİZLİKTE NASIL KULLANILIR?

ÇAMAŞIR YIKARKEN

Sabun Cevizi Sıvısı İle Yıkama: Lekeli çamaşırlara uygulanması gereken ön işlemin ardından çamışırlar makineye yerleştirilir. Makinenin sıvı deterjan haznesine yaklaşık bir su bardağı Sabun Cevizi Sıvısı koyunuz. (ilave olarak herhangi bir çamaşır deterjanı veya yumuşatıcı eklemeyinizÇamaşır makinesi programı, çamaşırınızın özelliklerine göre ayarlanır ve yıkama başlatılır.

Sabun Cevizi Meyvesi İle Yıkama:  4 adet tüm Sabun Cevizi veya eşdeğer oranda kırık meyve parçaları ambalaj içinde gelen yıkama keseciğinin içine konulup keseciğin ağzı sıkıca bağlanır. Çamaşır Makinesine yerleştirmeden önce sabun cevizlerini bir kap içerisine konmuş ılık suda 5 dakika bekletiniz (bu yöntem meyveleri saponin salmaları için hazır hale getirecektir) ve ardından keseyi yıkanacak çamaşırlar ile birlikte çamaşır makinesinin içine yerleştiriniz. Çamaşır makinesi programı, çamaşırınızın özelliklerine göre ayarlanır ve yıkama başlatılır.

Kese yapımında, kese içerisinde bulunan sabun cevizlerinden saponin maddesinin salınıp çamaşırlara kolayca etki etmesi için seyrek kumaş tercih edilmiştir.

Yumuşatıcı eklemenize gerek yoktur. Yıkama sonunda çamaşırlarınızın yumuşacık ve hacimli olduğunu göreceksiniz. 

Sabun Cevizi Meyvesini 30 ile 60 °C arasındaki sıcaklıklarda yapılan yıkamalarda en az 3 defa daha kullanabilirsiniz. (meyveler tamamen sarı renge dönüşünceye kadar kullanılabilir)

Yıkama sonunda keseyi ve içindeki meyveleri atmayıp bir sonraki yıkama için çamaşırlar ile birlikte tele asıp güneşte kurutunuz. 

Sabun Cevizi Meyvesi çamaşırlara karşı son derece naziktir. Yıkama sonrasında çamaşırlarınızı, deterjan ile yapılan yıkamalara nazaran çok daha yumuşak bulacaksınız. Renklerin parlaklığını muhafaza edip giysilerin kumaş yapısını koruduğu için elbiselerinizin kullanım ömrü de uzayacaktır. Bu nedenle Sabun Cevizi Meyvesi ipek, kaşmir ve yün gibi hassas tüm kumaşlar için kullanılabilir.

Sabun Cevizi Meyvesi, çamaşırlarda hiçbir kimyasal kalıntı bırakmayıp tamamen doğal, hipoalerjenik, biyolojik ve ekolojiktir!

 

ÇAMAŞIR YIKAMADA İPUÇLARI

- Kese içerisine koyduğunuz Sabun Cevizlerini bir kap sıcak suda 5 dakika bekletip ardından makinenin içine yerleştiriniz. (bu yöntem sabun cevizini, saponin salması için hazır hale getirecektir.)

- Sabun Cevizinin yıkama esnasında daha etkin olabilmesi için yeterince su sirkülasyonuna imkan vermek amacıyla çamaşır makinesine olabildiğince az çamaşır koyunuz.

- Suyu yumuşatıp Sabun Cevizinin daha etkin olması için 1 kahve fincanı çamaşır sodasını bir miktar suda eritip makinenin deterjan gözüne ilave edebilirsiniz.

- Çamaşır lekeli ise yıkamadan önce lekeli yere biraz ılık su döküp ardından karbonat ve beyaz sirke ile hazırladığınız karışımı lekeli yerlere yayıp biraz bekleyin kurumasına izin vermeden çamaşır makinesine atıp yıkamayı başlatın.

- Çamaşırınızı 40°C ve üzeri sıcaklıkta yıkayınız.

Kimyasal deterjanların yerine koyabileceğiniz neredeyse tek alternatif Sabun Cevizidir. Deterjan kullanılan her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sabun Cevizini kullanabileceğiniz alanlar hayal gücünüzle sınırlıdır. Birkaç kullanım alanı ve yöntemi ile sınırlı tutarak aşağıda açıklamaya çalıştık.

Saça Uygulama Yöntemi: Elde ettiğiniz Sabun Cevizi sıvısını kuru haldeki saçınıza diplerden başlayıp masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. Ardından saçınızı toplayıp bone takın. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra saçınızı ılık suyla yıkayın. Son olarak soğuk suyla durulayın. Sabun Cevizi saçınızın yumuşak ve hacimli olmasına yardımcı olur.

Not: Sabun Cevizinin doğal sabun içeriği nedeniyle gözünüzün yanmaması için sıvının gözünüzle temasından kaçının.

Ev Temizliğinde: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Lavabo, mutfak dolabı, mutfak tezgahı, seramik vb. yerlere spreyi sıkıp bez yardımıyla silebilirsiniz. Ayrıca vileda kovasında bulunan suya bir miktar Sabun Cevizi sıvısı ekleyerek evinizin tüm zemin temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Cam Silmede: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Camların daha parlak olmasını sağlamak için ilave olarak bir miktar sirke de ekleyin. Sprey içerisindeki karışımı cama sıkın ve sonra kuru bir bezle siliniz.

Bulaşık Yıkamada: Bulaşık makinenizin deterjan gözüne 1 su bardağı Sabun Cevizi ekleyin. Makinenizi her zamanki ayarlara kurup yıkamayı başlatın. Bulaşıklarınızın parlamasını istiyorsanız makinenizin parlatıcı gözüne bir çay bardağı sirke ve bir miktar limon tuzu ekleyiniz.

Elde Bulaşık Yıkamada: Bir kabın içerisindeki bir miktar suyun içerisine yaklaşık yarım su bardağı Sabun Cevizi sıvısını ekleyin ve bulaşık süngeri vasıtasıyla suyu karıştırın/köpürtün ve her zamanki gibi bulaşıklarınızı yıkayın. Bulaşıklarınızın parlamasını istiyorsanız hazırladığınız suya bir miktar sirke ve bir miktar limon tuzu ekleyiniz.

Mücevher ve Takı Temizliğinde: Takınızı bir kaç dakika boyunca Sabun Cevizi sıvısı içinde bekletin. Eski yumuşak bir diş fırçası kullanarak takı üzerindeki kirleri temizleyin ve ardından durulayın. Son olarak yumuşak ve temiz bir bezle kurutun. Sabun Cevizi çağlar boyunca harika bir takı temizleyicisi olarak kullanılmıştır. Sert, toksik kimyasal maddeler kullanmanıza gerek kalmaz!

 

SABUN CEVİZİ SAKLAMA YÖNTEMİ:

Sabun Cevizi Meyvesi nemi çok kolayca emer. Açıkta, nemli havaya maruz bırakıldığı zaman çok kısa bir süre içinde  yapışkan hale gelebilirler. Bu özellikleri nedeniyle ambalaj olarak hava geçirmeyen kilitli torba tercih edilmiştir. Kabukları kilitli torba içerisinde ağzı kapalı olarak muhafaza ediniz. Güneş ışığından uzak serin bir yerde saklayınız. İhtiyacınız kadar kabuğu kullanmak için çıkarın ve torbanın kilitli ağzını kapatın. Buna rağmen birbirine yapışmış veya topak haline gelmiş olan kabuklar bozulmuş veya işe yaramaz anlamına gelmez. Kabuklar özelliğini yitirmeden temizlemeye devam ederler. Temelde uzun yıllar boyu raf ömrü olan kurutulmuş doğal bir meyvedir.

SABUN CEVİZİ SIVISI SAKLAMA YÖNTEMLERİ

Öncelikle ihtiyacınız kadar Sabun Cevizi sıvısı elde etmenizi öneririz. Bu nedenle sabun cevizi sıvısı yapma tarifine uygun olarak tencere içerisindeki suyu ve kullanacağınız meyveleri orantılı olarak azaltıp çoğaltabilirsiniz. Elde edilen Sabun Cevizi sıvısı kısa bir saklama ömrüne sahip olacaktır. Bu sıvıyı 3 farklı şekilde saklayabilirsiniz.

1. Elde ettiğiniz sıvıyı 1-2 hafta içinde tüketecekseniz hava geçirmez cam bir kavanozda ve buzdolabında saklayabilirsiniz.

2. Elde edilen sıvı fazla ise ve uzunca bir süre kullanmayı düşünüyorsanız sıvıyı buz kalıpları halinde dondurarak buzlukta saklayabilir ve ihtiyacınız kadar buzu eritip kullanabilirsiniz.

3. Çok fazla sıvı elde etmiş ve uzun vadede kullanmayı düşünüyorsanız bu sıvıyı konserve haline getirerek saklayınız.

Konserve Yöntemi ile Sabun Cevizi Sıvısı Saklama: Kaynatarak elde ettiğiniz sıvıyı sıcak halde temiz cam bir kavanoz/kavanozlara aktarınız (tamamen doldurmayıp bir miktar boş bırakın) ve ağzını, kaynar suyla yıkanmış temiz ve hava geçirmez bir kapak ile çok sıkı kapatıp ters çevirin. Böylelikle vakumlama işlemini başlatmış olacaksınız. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuz zaman kavanozdaki sıvıyı kullanabilirsiniz.

Saklama süresince Sabun Cevizi Meyvesi tortusunun kavanozun dibinde birikmesi normal bir durum olup o sıvının bozulmuş olduğu anlamına gelmez.

Uygun koşullarda saklanmaması nedeniyle yapışkan ve sümüğümsü hale gelmiş olan Sabun Cevizi  sıvısı bozulmuş ve artık kullanılamaz anlamına gelir.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: