Alışveriş sepetiniz boş!
Türkçe English
Hoşgeldiniz giriş yapın ya da kayıt olun.

Sabun Cevizi

Sabun Cevizi
Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi
Marka: Asya Organik
Ürün Kodu: SBNCVZ
Stok Durumu: 984
Ağırlık: 500.00Gr
54,00TL
 
   ya da   
4 yorum  4 yorum  |  Yorum Yap

Asya Organik Ürünler, her şeyin giderek doğal olmaktan uzaklaştığı günümüzde, siz değerli müşterilerimizi doğru ürünle buluşturup farkındalık sağlamayı amaç edinmiştir.

Paket İçeriği:

1 AD. SABUN CEVİZİ (500 Gr) (her ambalajda  1'er adet yıkama keseciği mevcuttur)

 

SABUN CEVİZİ (Sapindus Mukorossi)

ASYA ORGANİK OLARAK SABUN CEVİZİ ÜRÜNÜMÜZÜ NEPAL'DEN İTHAL ETMEKTE OLUP, SABUN CEVİZİ'MİZ USDA (Amerikan Tarım Bakanlığı) VE EC (Avrupa Komisyonu) ORGANİK TARIM SERTİFİKALIDIR.

SABUN CEVİZİ (SOAP NUTS), KİMYEVİ MADDELERLE FORMÜLE EDİLMİŞ BİR LABORATUVAR ÜRÜNÜ OLMAYIP, ÇAMAŞIR DETERJANINI, EL YIKAMA KÖPÜĞÜNÜ VE GENEL TEMİZLİKTE KULLANABİLECEĞİNİZ, MUTFAK ORTAMINDA KENDİ ELLERİNİZLE VE KOLAYCA HAZIRLAYARAK GÜVENLE KULLANIP AKLINIZDA HİÇ BİR SORU İŞARETİ BIRAKMAYACAK VE TÜM DÜNYA’CA KABUL GÖRMÜŞ TAMAMEN HAM VE DOĞAL BİR MEYVEDİR.

SABUN CEVİZİ AĞAÇTA YETİŞEN, HİMALAYALARA ÖZGÜ KURUTULMUŞ BİR MEYVE OLUP DETERJANININ KULLANILDIĞI HER ALANDA KULLANILABİLMEKTEDİR. BU KURUTULMUŞ MEYVEDEN İHTİYACINIZA GÖRE TEMİZLİK MADDESİ ELDE ETMEK SİZİN HAYAL GÜCÜNÜZLE SINIRLIDIR. MUTFAKTA AYNI MALZEME KULLANILARAK FARKLI YEMEK YAPMAYA BENZETİLEBİLİR.

Modern bir tarım ürünü olmayıp Himalaya Dağları'nın eteklerindeki tepelerde yetişen Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Meyvesi, yerli halk tarafından ilkel yöntemlerle toplanarak çekirdekleri çıkarılıp güneşte kurutulur. Bu esnada hiç bir koruyucu madde kullanılmaz. Yüzyıllardır bu bölge insanı temizlik ihtiyaçlarını, içerdiği saponin maddesi sayesinde doğal bir deterjan görevi gören Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Meyvesini kullanarak gidermişlerdir. Dünyada bir çok isim ile bilinir. Bunlardan bazıları; soap nuts, sapindus mukorossi, soap berry, wash nut, waschnuss, ritha, sabun ağacı, sabun ağacı meyve kabuğu, sabun meyvesi, bitki deterjan .

'' Sabun Cevizi, doğal özelliği nedeniyle elde çamaşır ve bulaşık yıkamaya  daha elverişli olup makinede kullanım için destekleyici madelerle birlikte kullanım yöntemlerine dair yazımızda faydalı bilgiler bulabilirsiniz. ''

Özellikle hassas cilde sahip olup deterjana alerjisi olan bebeklerin ve her yaştan insanın çamaşırlarının yıkanmasında kullanılması önerilir. Egzama gibi rahatsızlığı olan bebekleri deterjan gibi kimyasallardan uzak tutmak gerekir. Bu tür kimyevi temizlik ürünleri alerjik reaksiyona yol açabilmektedir. Hiçbir kimyevi madde içermeyen sabun cevizi sizin ve bebeğinizin çamaşırını gönül rahatlığıyla yıkar ve tatmin edici bir temizlik elde etmenizi sağlar. Piyasadaki deterjanlar çamaşırları yıkamak adına birçok kimyasal maddelere başvurmaktadırlar. Yıkama sonunda çamaşırlara yapışıp tamamen temizlenmeyen bu kimyevi maddeler cildimize zarar verebilirler.

- Bu meyve kesinlikle yenmez, sadece temizlik amaçlı kullanılır. 

 

SABUN CEVİZİ MEYVE SIVISI YAPIMI:

Tencere içerisindeki 1,5 Litre su içerisine (7-8 su bardağı) 10 adet tüm veya eşdeğer miktarda kırık Sabun Cevizi meyvesi ekleyin. Eklemeden önce kabukları olabildiğince kırıp küçük parçalar haline getirin. Yüksek ateşte bir taşım kaynatın. Daha sonra kısık ateşte 20 dakika daha pişirin. İşlem sonunda geriye yaklaşık 1 Litre (5-6 su bardağı) istediğimiz özellikte Sabun Cevizi sıvısı elde etmiş oluruz. Daha sonra meyveleri sudan çıkarın ve sıvıyı bir bez veya havlu yardımıyla süzerek başka bir kaba aktarın ve ağzını kapalı bir şekilde muhafaza edin. Sıvıyı dilerseniz hemen kullanabilirsiniz. Kaynatılan Sabun Cevizi Meyvelerini atmayıp aynı kabuklarla işlemi tekrarlayarak 1 Litre sıvı daha elde edebilirsiniz. Daha sonra işe yaramaz hale gelen (meyveler kahverengiden tamamen sarı renge dönüşünce) kabukları doğada gübre olarak kullanabilirsiniz.

               

Sabun cevizi ile yapılan birkaç yıkama sonunda çamaşır makinenizde daha önceleri deterjan ve yumuşatıcı kullanımı nedeniyle oluşan kötü kokuların da zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

Elde ettiğiniz bu sıvı içinde hiçbir zararlı kimyasal madde olmayan, tamamen doğal, ekolojik ve organik çok amaçlı temizlik maddesidir.

 

SABUN CEVİZİ MEYVESİ TEMİZLİKTE NASIL KULLANILIR?

ÇAMAŞIR YIKARKEN

Sabun Cevizi Sıvısı İle Yıkama: Lekeli çamaşırlara uygulanması gereken ön işlemin ardından çamışırlar makineye yerleştirilir. Makinenin sıvı deterjan haznesine yaklaşık bir su bardağı Sabun Cevizi Sıvısı koyunuz. (ilave olarak herhangi bir çamaşır deterjanı veya yumuşatıcı eklemeyiniz) Çamaşır makinesi programı, çamaşırınızın özelliklerine göre ayarlanır ve yıkama başlatılır.

Sabun Cevizi Meyvesi İle Yıkama:  5-6 adet tüm Sabun Cevizi veya eşdeğer oranda kırık meyve parçaları ambalaj içinde gelen yıkama keseciğinin içine konulup keseciğin ağzı sıkıca bağlanır. Çamaşır Makinesine yerleştirmeden önce sabun cevizlerini yıkama kesesinin içerisine koyup kese ile birlikte kap içerisine konmuş ılık suda 5 dakika bekletiniz. (bu yöntem meyveleri saponin salmaları için hazır hale getirecektir) ve ardından keseyi yıkanacak çamaşırlar ile birlikte çamaşır makinesinin içine yerleştiriniz. Çamaşır makinesi programı, çamaşırınızın özelliklerine göre ayarlanır ve yıkama başlatılır.

Yumuşatıcı eklemenize gerek yoktur. Yıkama sonunda çamaşırlarınızın yumuşacık ve hacimli olduğunu göreceksiniz. 

Sabun Cevizi Meyvesini 30 ile 60 °C arasındaki sıcaklıklarda yapılan yıkamalarda en az 3 defa daha kullanabilirsiniz. (meyveler tamamen sarı renge dönüşünceye kadar kullanılabilir)

Yıkama sonunda keseyi ve içindeki meyveleri atmayıp bir sonraki yıkama için çamaşırlar ile birlikte tele asıp güneşte kurutunuz. 

Sabun Cevizi Meyvesi çamaşırlara karşı son derece naziktir. Yıkama sonrasında çamaşırlarınızı, deterjan ile yapılan yıkamalara nazaran çok daha yumuşak bulacaksınız. Renklerin parlaklığını muhafaza edip giysilerin kumaş yapısını koruduğu için elbiselerinizin kullanım ömrü de uzayacaktır. Bu nedenle Sabun Cevizi Meyvesi ipek, kaşmir ve yün gibi hassas tüm kumaşlar için kullanılabilir.

Sabun Cevizi Meyvesi, çamaşırlarda hiçbir kimyasal kalıntı bırakmayıp tamamen doğal, hipoalerjenik, biyolojik ve ekolojiktir!

Marketlerin temizlik bölümündeki raflar çeşit çeşit deterjanlarla doludur. İmalat aşamasında deterjanlara temizlik, hijyen ve güzel koku gibi özellikler kazandırılması adına sayısız kimyasal maddeler, sentetik boyalar, kokular ve dolgu maddeleri eklenmektedir. Bu kimyasal maddeler giysilerimize derinden nüfuz ederler. Giysi aracılığıyla da cildimize nüfuz eden bu kimyasallar bazı kişiler için uzun süreli cilt sorunlarına neden olabilirler.

ÇAMAŞIR YIKAMADA EN İYİ SONUCU ELDE ETMEK İÇİN İP UÇLARI

- Sabun cevizini kese içerisinde kullanma yöntemini tercih ederseniz, kullanmadan önce sabun cevizlerini yıkama kese sinin içerisine koyup kese ile birlikte kap içerisine konmuş ılık suda 5 dakika bekletiniz (bu yöntem meyvedeki saponinin daha kolay salınımına yardımcı olacaktır)

- Sabun Cevizinde mevcut olan saponin maddesinin çamaşıra daha iyi etki etmesi için makine içerisinde yeterince su sirkülasyonuna imkan vermek gerekir. Bu nedenle çamaşır makinesine kapasitesinin yarısına kadar çamaşır koyunuz.

- Suyun yumuşamasına katkıda bulunarak Sabun Cevizindeki Saponin maddesinin daha etkili çalışması için çamaşır makinenizin deterjan gözüne beyaz çamaşırlar için bir çay bardağı, renkliler için ise yarım çay bardağı Çamaşır Sodası  ve ayrıca lekeli çamaşırlar için de yarım çay bardağı sirke eklemeyi unutmayın.

- Sabun Cevizi Meyvesinin ağartıcı özelliği yoktur. Bu nedenle beyaz çamaşır yıkarken deterjan haznesine karbonat ilave edebilirsiniz.

LEKELER İÇİN: 

Yıkamadan Önce:  İnatçı lekeleri temizlemek için, bir gece önceden çamaşırlarınızı 1 kap (çay fincanı) çamaşır sodası ve 1 kap sirke eklenmiş su içinde bekletin. Beklettiğiniz su sıcak olmamalıdır. Sıcak su lekeleri sabitler, su soğuk yada ılık olmalıdır.

Yıkama Esnasında:  1-2 yemek kaşığı beyaz sirke ve 1-2 yemek kaşığı çamaşır sodasını deterjan gözüne eklerseniz, kendi organik beyazlatıcınızı oluşturmuş olursunuz.

Lekeli çamaşıra müdahelede alternatif yöntem olarak; lekeli yere biraz sıcak su döküp ardından çamaşır sodası, karbonat ve beyaz sirke ile hazırladığınız karışımı lekeli yerlere yayıp biraz bekleyin kurumasına izin vermeden makinaya atıp yıkamayı başlatın.

Kimyasal deterjanların yerine koyabileceğiniz neredeyse tek alternatif Sabun Cevizidir. Deterjan kullanılan her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sabun Cevizini kullanabileceğiniz alanlar hayal gücünüzle sınırlıdır. Birkaç kullanım alanı ve yöntemi ile sınırlı tutarak aşağıda açıklamaya çalıştık.

El Yıkamada: Daha önce çamaşır yıkamak için hazırlamış olduğunuz Sabun Cevizi sıvısını bir bez yardımıyla süzdükten sonra köpük dispanserine boşaltarak direkt kullanabilirsiniz. Pratik olarak ''demleme'' yöntemiyle sıvı hazırlamak isterseniz; 2-3 adet Sabun Cevizini bir kap içerisindeki yarım litre kaynamış sıcak su içerisine koyunuz. Suda 15-20 dakika beklettikten sonra sabun cevizlerini kaptan çıkarınız. Elde ettiğiniz sıvıyı bir bez vasıtasıyla süzdükten sonra direkt köpük dispanserine boşaltarak gönül rahatlığı ve güvenle el yıkama köpüğünüzü hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle lavaboda elinizi iyice ıslatın ve ihtiyacınıza göre 2-3 defa köpük dispanserine basarak köpüğü avucunuza alıp kullanın. Sabun Cevizi köpüğü kendine has sirkemsi kokuya sahiptir. Ancak yıkama sonunda o koku elinize asla sinmez. Sıvı elde etmede kullandığınız meyveleri atmayıp tekrar sıvı elde etmek üzere kurumaları için uygun bir yerde muhafaza edin. Köpük pompasında kullandığınız Sıvıyı 5 gün kullanımdan sonra değiştirip her defasında taze sıvı elde edip kullanınız.

Ev Temizliğinde: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Lavabo, mutfak dolabı, mutfak tezgahı, seramik vb. yerlere spreyi sıkıp bez yardımıyla silebilirsiniz. Ayrıca vileda kovasında bulunan suya bir miktar Sabun Cevizi sıvısı ekleyerek evinizin tüm zemin temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Cam Silmede: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Camların daha parlak olmasını sağlamak için ilave olarak bir miktar sirke de ekleyin. Sprey içerisindeki karışımı cama sıkın ve sonra kuru bir bezle siliniz.

Elde Bulaşık Yıkamada: Bir kabın içerisindeki bir miktar suyun içerisine yaklaşık yarım su bardağı Sabun Cevizi sıvısını ekleyin ve bulaşık süngeri vasıtasıyla suyu karıştırın/köpürtün ve her zamanki gibi bulaşıklarınızı yıkayın. Bulaşıklarınızın parlamasını istiyorsanız hazırladığınız suya bir miktar sirke ve bir miktar limon tuzu ekleyiniz.

Elde Çamaşır Yıkamada: Sabun Cevizi sıvısını yıkama suyuna ekleyin ve karıştırın ve her zamanki gibi çitileyerek yıkayın.

Mücevher ve Takı Temizliğinde: Takınızı bir kaç dakika boyunca Sabun Cevizi sıvısı içinde bekletin. Eski yumuşak bir diş fırçası kullanarak takı üzerindeki kirleri temizleyin ve ardından durulayın. Son olarak yumuşak ve temiz bir bezle kurutun. Sabun Cevizi çağlar boyunca harika bir takı temizleyicisi olarak kullanılmıştır. Sert, toksik kimyasal maddeler kullanmanıza gerek kalmaz!

SABUN CEVİZİ SAKLAMA YÖNTEMİ:

Sabun Cevizi Meyvesi nemi çok kolayca emer. Açıkta, nemli havaya maruz bırakıldığı zaman çok kısa bir süre içinde  yapışkan hale gelebilirler. Bu özellikleri nedeniyle ambalaj olarak hava geçirmeyen kilitli torba tercih edilmiştir. Kabukları kilitli torba içerisinde ağzı kapalı olarak muhafaza ediniz. Güneş ışığından uzak serin bir yerde saklayınız. İhtiyacınız kadar kabuğu kullanmak için çıkarın ve torbanın kilitli ağzını kapatın. Buna rağmen birbirine yapışmış veya topak haline gelmiş olan kabuklar bozulmuş veya işe yaramaz anlamına gelmez. Kabuklar özelliğini yitirmeden temizlemeye devam ederler. Temelde uzun yıllar boyu raf ömrü olan kurutulmuş doğal bir meyvedir.

SABUN CEVİZİ SIVISI SAKLAMA YÖNTEMLERİ

Öncelikle ihtiyacınız kadar Sabun Cevizi sıvısı elde etmenizi öneririz. Bu nedenle sabun cevizi sıvısı yapma tarifine uygun olarak tencere içerisindeki suyu ve kullanacağınız meyveleri orantılı olarak azaltıp çoğaltabilirsiniz. Elde edilen Sabun Cevizi sıvısı kısa bir saklama ömrüne sahip olacaktır. Bu sıvıyı 3 farklı şekilde saklayabilirsiniz.

1. Elde ettiğiniz sıvıyı 1-2 hafta içinde tüketecekseniz hava geçirmez cam bir kavanozda ve buzdolabında saklayabilirsiniz.

2. Elde edilen sıvı fazla ise ve uzunca bir süre kullanmayı düşünüyorsanız sıvıyı buz kalıpları halinde dondurarak buzlukta saklayabilir ve ihtiyacınız kadar buzu eritip kullanabilirsiniz.

3. Çok fazla sıvı elde etmiş ve uzun vadede kullanmayı düşünüyorsanız bu sıvıyı konserve haline getirerek saklayınız.

Konserve Yöntemi ile Sabun Cevizi Sıvısı Saklama: Kaynatarak elde ettiğiniz sıvıyı sıcak halde temiz cam bir kavanoza aktarınız (tamamen doldurmayıp bir miktar boş bırakın) ve ağzını, kaynar suyla yıkanmış temiz ve hava geçirmez bir kapak ile çok sıkı kapatıp ters çevirin. Böylelikle vakumlama işlemini başlatmış olacaksınız. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuz zaman kavanozdaki sıvıyı kullanabilirsiniz.

Saklama süresince Sabun Cevizi Meyvesi tortusunun kavanozun dibinde birikmesi normal bir durum olup o sıvının bozulmuş olduğu anlamına gelmez.

Uygun koşullarda saklanmaması nedeniyle yapışkan ve sümüğümsü hale gelmiş olan Sabun Cevizi  sıvısı bozulmuş ve artık kullanılamaz anlamına gelir.

SABUN CEVİZİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER:

Yıkama sonunda çamaşırlarınızı yeni gibi temiz, yumuşak ve ferah bulursunuz.

Antimikrobiyal özelliği sayesinde çamaşırda mikrop barındırmaz.

Doğal anti-fungal ( mantar karşıtı) özelliği vardır.

Hipoalerjeniktir.  Kimyasal deterjanlar ve onların kokularının neden olduğu alerjilere neden olmaz.

Renklere zarar vermez ve narin çamaşırlara son derece naziktir.

Düşük köpürme oranıyla çamaşır makineleri için mükemmel bir üründür.

Diğer bir kimyasal madde olan yumuşatıcı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.

% 100 geri dönüşümlüdür. İşi biten meyveler doğada gübre olarak kullanılabilir.

Hiçbir üretim süreci yoktur. Hiçbir kimyasal madde veya fosil yakıtın kullanılarak üretilmeye ihtiyaç duymaz.

Ekosistemi ve su kaynaklarımızı kirletmez.

Çevre dostudur.

Temelde sonsuz bir raf ömrü olan doğal bir meyvedir.

 

SSS (SIKÇA SORULAN SORULAR)

SABUN CEVİZİ NASIL TEMİZLER?

Çok basit olarak anlatmak gerekirse, Sabun Cevizi deterjan mantığıyla çalışır. Ancak Konvansiyonel deterjanlar, kimyasal yüzey aktif maddeler içerirken Sabun Cevizi Meyvesi doğal olarak Saponin içerir ve bu meyveler ılık veya sıcak su ile temas ettiğinde saponinleri (sabun) serbest bırakır. Saponinler suda doğal yüzey aktif (yüzey aktif madde) olarak dolaşır. Saponin su ve kir/leke arasındaki yüzey gerilimini kırarak lekelerin çamaşırlardan ayrılarak serbest kalmalarını sağlar. Daha sonra saponin kir ile kumaş arasında süspansiyon görevi görerek kiri çamaşırdan uzaklaştırır. 

DURULAMA ESNASINDA MAKİNEDE BULUNAN SABUN CEVİZİ KESESİ MAKİNEDEN ÇIKARILMALI MI?

Hayır. Sabun Cevizi kesesinin durulama esnasında makineden çıkarılması gerekmez. Aksine birçok ev hanımı enerji ve su tasarrufu için durulamayı atlamaktadırlar. Sabun Cevizi ile yapılan yıkamada arta kalan şey sadece saponin olacaktır. Sabun Cevizi tarih boyunca birçok cilt rahatsızlığı tedavisinde kullanıldığı göz önünde bulundurulduğunda Sabun Cevizi Kesesinin durulama esnasında makine içerisinde bırakılmasının herhangi bir zararının olmasının aksine faydası olacaktır.

ÇOK HASSAS CİLDE SAHİP KİŞİLER SABUN CEVİZİ KULLANABİLİR Mİ ?

Evet. Sentetik deterjanlarda kullanılan kimyasallar ve çamaşır katkı maddeleri hassas cilde sahip kişilerin yaşam kalitesini etkileyip birçok sorun oluşturmakta ayrıca kullanılan sentetik kokular da bu duruma katkı sağlamaktadırlar. Sabun Cevizi hiçbir kimyasal madde ve sentetik koku içermez. Sabun Cevizi tamamen doğal bir temizleyici olup cilt bakımı ve sağlığına da katkı sağlayarak yaşam kalitenizi arttırır.

SABUN CEVİZİ İLE YIKANAN ÇAMAŞIRLAR HİJYEN OLUR MU ?

Evet. Sabun Cevizi doğal olarak anti-fungal (mantar karşıtı) ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.  Çamaşırlarda mantar ve bakterilerin üremesini engeller. 

SABUN CEVİZİNİN SİRKE GİBİ KOKUSU VAR. BU KOKU ÇAMAŞIRLARA İŞLER Mİ?

Hayır. Sabun Cevizinin kokusu elbiselere geçmez. Çamaşırınız makineden  tamamen taze ve temiz kokusuyla çıkar.

SABUN CEVİZİ İLE YAPILAN YIKAMA ESNASINDA ÇAMAŞIRLARIMIN DAHA İYİ KOKMASINI NASIL SAĞLAYABİLİRİM?

Bunun için esansiyel yağlardan faydalanabilirsiniz. Çamaşır makinesine yıkama aşamasında ilave edilirse yıkama sonunda çamaşır üzerinde esansiyel yağların neden olduğu lekelerle karşılaşmamak için bir kese içindeki temiz ve emici bir bez üzerine esansiyel yağı dökün ve o keseyi yıkama işlemi bitmiş çamaşırlar ile birlikte kurutma makinesine atıp kurutma işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.   

SABUN CEVİZİ İLE ÇAMAŞIR YIKARKEN ÇOK AZ KÖPÜK OLUŞUYOR. ÇAMAŞIRLARIM YİNE DE TEMİZ OLUR MU?

Evet. Çok köpük eşittir çok temizlik anlamına gelmez. On yıllar boyunca yapılan reklam ve pazarlama taktikleriyle bizim böyle düşünmemiz sağlanmış ve beynimiz yıkanmıştır. Deterjanlarda gördüğümüz olağanüstü köpük birçok kimyasal madde ile elde edilmektedir. Sabun Cevizi çok az köpük üretir ama yine de çok etkili çalışır. (bkz. Sabun Cevizi nasıl çalışır) Yıkama sonunda elbiselerinizin temiz olduğunu ve ferah koktuğunu göreceksiniz. 

SABUN CEVİZİ İLE ÇAMAŞIR YIKARKEN DETERJAN  İLAVE EDEBİLİR MİYİM?

Hayır, Sadece Sabun Cevizini kullanmak temizlik için tek başına yeterlidir. Sabun Cevizi doğal olmalarıyla kimyasallar içeren deterjanlara tam bir alternatiftir. Sabun Cevizinin bir kimyasal deterjan ile birlikte kullanımı amaç ve yarar bakımından fayda sağlamayacaktır. 

SABUN CEVİZİ EKONOMİK Mİ?

Ambalaj içerisinde, ortalama 150 defa makinede çamaşır yıkamaya yetecek kadar Sabun Cevizi meyvesi bulunmaktadır. Bunun yanında yumuşatıcıya para ödenmediği de düşünüldüğünde Sabun Cevizi ekolojik, doğal ve organik bir temizleyici olma özelliğinin yanında aynı zamanda ekonomiktir.

DİĞER KULLANIM ALANLARI

Pencereler, aynalar, krom, paslanmaz çelik yüzeyler, mutfak tezgahı, cilalı granit, taş, mermer, muşamba, vinil, plastik, boyalı yüzeyler, oto yıkama, doğrama ve ahşap döşeme, takı (metaller, değerli taşlar, inciler) , döşeme (ev veya araba - kumaşlar, deri) , deri ve süet, halı ve kilim, bilgisayar monitörleri, düz ekran TV'ler, cep telefonları ve diğer hassas yüzeyler, boyalı duvarlar, cilalı mobilyalar, meyve ve sebzeler… Neredeyse hayal edebileceğiniz her şey!

ASYA ORGANİK OLARAK SABUN CEVİZİ ÜRÜNÜMÜZÜ NEPAL'DEN İTHAL ETMEKTE OLUP, SABUN CEVİZİ'MİZ USDA (Amerikan Tarım Bakanlığı) VE EC (Avrupa Komisyonu) ORGANİK TARIM SERTİFİKALIDIR.

 

SABUN CEVİZİ AĞACI YETİŞTİRME HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Modern bir tarım ürünü olmayıp Himalaya Dağları'nın eteklerindeki tepelerde yetişen Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Meyvesi, yerli halk tarafından ilkel yöntemlerle toplanarak çekirdekleri çıkarılıp güneşte kurutulur. Yüzyıllardır bu bölge insanı temizlik ihtiyaçlarını, içerdiği saponin maddesi sayesinde doğal bir deterjan görevi gören Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Meyvesini kullanarak gidermişlerdir. Dünyada bir çok isim ile bilinir. Bunlardan bazıları; soap nuts, sapindus mukorossi, soap berry, wash nut, waschnuss, ritha, sabun ağacı, sabun ağacı meyve kabuğu, sabun meyvesi .

Sabun Cevizi Tohumu Organik Sabun Cevizi Meyvesinden çıkarılarak elde edilmiştir.

Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Ağacı Tohumununa aşağıdaki talimatları uygulayarak %80 olasılıkla fide elde edebilirsiniz.

1. Öncelikle tohumun üzerindeki sert, koruyucu tabakayı inceltmek/zayıflatmak için bir zımpara kağıdı veya bir eğe ile ( veya bir beton yüzeye sürterek) tohumun yüzeyini inceltin. 24 saat süre ile sıcak suda bekletin. Su kaynar olmamalıdır. Suyu sıcak tutmak için bir termos kullanabilirsiniz. Suda bekletmenin amacı kabuğun içindeki embriyonun su ile genişlemesini sağlayıp dış kabuğu çatlatmasına yardımcı olmaktır.

2. Suda yeterince beklemiş Tohumu derin bir saksı içerisindeki toprağın yaklaşık 2,5 – 3 cm. altına gömün. Saksıda kullanılan toprak yeni olmalıdır daha önce başka bir bitkinin yetiştirilmesinde kullanılmamış olmalıdır. Tohumu ekmek için bahar aylarını veya yaz başları tercih edilmelidir. Tohum başına bir saksı kullanın. Tohum fide haline gelene kadar saksıyı muhafaza etmek için doğrudan güneş görmeyen gölgeli bir yer seçin.

3. Saksıdaki toprağı her zaman nemli olması için bolca sulayın. Topraktaki suyun ideal miktarda olup olmadığını öğrenmek için toprağın  4-5 cm.  derinliğe kadar nemli olduğunu gözlemleyin. Sulamalar arasında toprağın yüzeyinin kurumasına izin verin. Yüzeyin su ile dolu olması mantar oluşmasına ve böylelikle de tohumun çürümesine neden olabilir.

4. Çimlenme olana kadar toprağı gübrelemekten kaçının. Tohumun çimlenmesi için 1 ile 3 ay gibi uzun bir zaman gerekmektedir. Çimlenmeden yaklaşık 1 ay sonra fidenin boyu yaklaşık 30-40 cm. e kadar uzayabilir. Bu uzamadan sonra büyüme yavaşlayacaktır. Saksıyı güneş gören bir yere taşıyın ve sık sık sulamaya devam edin.

5. Çimlenmden yaklaşık 3 ay sonra fide toprağa aktarılabilir. Toprak olarak tercihen killi ve tınlı toprak (Tınlı toprak; yarıdan fazlası kum ve %30-50 arasında kilden meydana gelir) Ekilecek yer için her zaman güneş alabilecek bir yer seçilmelidir. Bitkinin köklerine zarar vermeden toprağıyla birlikte saksıdan yavaşça sökün. Toprakta açılan derin çukura aktarın ve sulayın. Belli aralıklarla sulamaya devam edin. Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Ağacı yaklaşık 9-10 yıl sonra meyve vermeye başlar.

Sabun Cevizi Ağacı, diğer adlarıyla sabun ağacı, ritha, Sapindus Mukorossi tropikal/subtorpikal bölgelerde yıllık 150-200 cm yağış alan sıcak iklimlerde yetişir. 25 metreye kadar uzayabilir ve 90 yıl kadar yaşayabilirler. Bu ağaçlar oldukça dayanıklı olup bakım gerektirmez.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: