Alışveriş sepetiniz boş!
Türkçe English
Hoşgeldiniz giriş yapın ya da kayıt olun.

Sabun Cevizi

Sabun Cevizi
Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi Sabun Cevizi
Marka: Asya Organik
Ürün Kodu: SBNCVZ
Stok Durumu: 425
Ağırlık: 500.00Gr
64,00TL
 
   ya da   
1 yorum  1 yorum  |  Yorum Yap

Paket İçeriği:

1 AD. SABUN CEVİZİ (500 Gr) (her ambalajda  1'er adet yıkama keseciği mevcuttur)

 

SABUN CEVİZİ (SAPİNDUS MUKOROSSİ), HİMALAYALARA ÖZGÜ BİR MEYVE OLUP DETERJANIN KULLANILDIĞI NEREDEYSE HER ALANDA  GÜVENLE KULLANABİLECEĞİNİZ TÜM DÜNYACA KABUL GÖRMÜŞ TAMAMEN DOĞAL BİR MEYVEDİR. BU MEYVEDEN İHTİYACINIZA GÖRE TEMİZLİK MADDESİ ELDE ETMEK HAYAL GÜCÜNÜZLE SINIRLIDIR.

Himalaya Dağları'nın eteklerindeki tepelerde yetişen Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Meyvesi, yerli halk tarafından ilkel yöntemlerle toplanarak çekirdekleri çıkarılıp güneşte kurutulur. Bu esnada hiç bir koruyucu madde kullanılmaz. Yüzyıllardır bu bölge insanı temizlik ihtiyaçlarını, içerdiği saponin maddesi sayesinde doğal bir deterjan görevi gören Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Meyvesini kullanarak gidermişlerdir. Dünyada bir çok isim ile bilinir. Bunlardan bazıları; soap nuts, sapindus mukorossi, soap berry, wash nut, waschnuss, ritha, sabun ağacı, sabun ağacı meyve kabuğu, sabun meyvesi, bitki deterjan .

'' Sabun Cevizi, doğal özelliği nedeniyle elde çamaşır ve bulaşık yıkamaya  daha elverişli olup makinede kullanım için destekleyici maddelerle birlikte kullanım yöntemlerine dair yazımızda faydalı bilgiler bulabilirsiniz. ''

- Bu meyve kesinlikle yenmez, sadece temizlik amaçlı kullanılır. 

 

SABUN CEVİZİ MEYVESİ TEMİZLİKTE NASIL KULLANILIR?

ÇAMAŞIR YIKAMADA

Sabun Cevizi meyvesi ile çamaşır yıkama:

Lekeli çamaşırlara uygulanacak ön işlemin ardından 5-6 adet tüm veya eşdeğer miktarda kırık Sabun Cevizini, yıkama keseciğinin içine koyup ağzını sıkıca bağlayın ve çamaşırlar ile birlikte makinenin içine yerleştirin. Çamaşırınızın özelliklerine göre makinenizi programlayın ve yıkamayı başlatın.

Sabun Cevizi sıvısı ile çamaşır yıkama:

Lekeli çamaşırlara uygulanacak ön işlemin ardından çamaşırlar makineye yerleştirilir. Makinenin sıvı deterjan haznesine yaklaşık 1 su bardağı Sabun Cevizi sıvısı koyunuz. Çamaşırınızın özelliklerine göre makinenizi programlayın ve yıkamayı başlatın.

Yumuşatıcı eklemenize gerek yoktur. Yıkama sonunda çamaşırlarınızın yumuşacık ve hacimli olduğunu göreceksiniz. 

Sabun Cevizi Meyvesini 40 ile 60 °C arasındaki sıcaklıklarda yapılan yıkamalarda en az 3 defa daha kullanabilirsiniz. (meyveler tamamen sarı renge dönüşünceye kadar kullanılabilir)

Yıkama sonunda keseyi ve içindeki meyveleri atmayıp bir sonraki yıkama için çamaşırlar ile birlikte tele asıp güneşte kurutunuz. 

Sabun Cevizi Meyvesi çamaşırlara karşı son derece naziktir. Yıkama sonrasında çamaşırlarınızı, deterjan ile yapılan yıkamalara nazaran çok daha yumuşak bulacaksınız. Renklerin parlaklığını muhafaza edip giysilerin kumaş yapısını koruduğu için elbiselerinizin kullanım ömrü de uzayacaktır. Bu nedenle Sabun Cevizi Meyvesi ipek, kaşmir ve yün gibi hassas tüm kumaşlar için kullanılabilir.

Sabun Cevizi Meyvesi, çamaşırlarda hiçbir kimyasal kalıntı bırakmayıp tamamen doğal, hipoalerjenik, biyolojik ve ekolojiktir!

 

SABUN CEVİZİ MEYVE SIVISI YAPIMI:

Tencere içindeki 1,5 Litre suya (7-8 su bardağı) 10-15 adet tüm veya eşdeğer miktarda kırık Sabun Cevizi meyvesi ekleyin. Eklemeden önce kabukları olabildiğince kırıp küçük parçalar haline getirin. Yüksek ateşte bir taşım kaynatın. Daha sonra kısık ateşte 20 dakika daha pişirin. Pişirim esnasında su içerisindeki meyveleri ezip içerisindeki saponin maddesinin açığa çıkmasını sağlayın. İşlem sonunda geriye yaklaşık 1 litre (5-6 su bardağı) istenen özellikte Sabun Cevizi sıvısı elde etmiş olursunuz. Daha sonra meyveleri sudan çıkarın ve sıvıyı bir bez veya havlu yardımıyla süzerek başka bir kaba aktarın ve ağzını kapalı bir şekilde muhafaza edin. Sıvıyı dilerseniz hemen kullanabilirsiniz.

Kaynatılan Sabun Cevizi meyvelerini atmayıp aynı kabuklarla işlemi tekrarlayarak 1 litre sıvı daha elde edebilirsiniz.

               

Elde ettiğiniz bu sıvı içinde hiçbir zararlı kimyasal madde olmayan, tamamen doğal, ekolojik ve organik çok amaçlı temizlik maddesidir.

 

ÇAMAŞIR YIKAMADA İPUÇLARI

- Kese içerisine koyduğunuz Sabun Cevizlerini bir kap sıcak suda 5 dakika bekletip ardından makinenin içine yerleştiriniz. (bu yöntem sabun cevizini, saponin salması için hazır hale getirecektir.)

- Sabun Cevizinin yıkama esnasında daha etkin olabilmesi için yeterince su sirkülasyonuna imkan vermek amacıyla çamaşır makinesine olabildiğince az çamaşır koyunuz.

- Suyu yumuşatıp Sabun Cevizinin daha etkin olması için 1 kahve fincanı çamaşır sodasını bir miktar suda eritip makinenin deterjan gözüne ilave edebilirsiniz.

- Çamaşır lekeli ise yıkamadan önce lekeli yere biraz ılık su döküp ardından karbonat ve beyaz sirke ile hazırladığınız karışımı lekeli yerlere yayıp biraz bekleyin kurumasına izin vermeden çamaşır makinesine atıp yıkamayı başlatın.

- Çamaşırınızı 40°C ve üzeri sıcaklıkta yıkayınız.

Kimyasal deterjanların yerine koyabileceğiniz neredeyse tek alternatif ürün Sabun Cevizidir. Deterjan kullanılan her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sabun Cevizini kullanabileceğiniz alanlar hayal gücünüzle sınırlıdır. Birkaç kullanım alanı ve yöntemi ile sınırlı tutarak aşağıda açıklamaya çalıştık.

Saça Uygulama Yöntemi: Elde ettiğiniz Sabun Cevizi sıvısını kuru haldeki saçınıza diplerden başlayıp masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın. Ardından saçınızı toplayıp bone takın. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra saçınızı ılık suyla yıkayın. Son olarak soğuk suyla durulayın. Sabun Cevizi saçınızın yumuşak ve hacimli olmasına yardımcı olur.

Not: Sabun Cevizinin doğal sabun içeriği nedeniyle gözünüzün yanmaması için sıvının gözünüzle temasından kaçının.

Ev Temizliğinde: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Lavabo, mutfak dolabı, mutfak tezgahı, seramik vb. yerlere spreyi sıkıp bez yardımıyla silebilirsiniz. Ayrıca temizlik kovasında bulunan suya bir miktar Sabun Cevizi sıvısı ekleyerek evinizin tüm zemin temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Cam Silmede: Boş bir sprey şişesinin içine 3 ölçek su ve 1 ölçek Sabun Cevizi sıvısı koyun. Camların daha parlak olmasını sağlamak için ilave olarak bir miktar sirke de ekleyin. Sprey içerisindeki karışımı cama sıkın ve sonra kuru bir bezle siliniz.

Elde Bulaşık Yıkamada: Bir kabın içerisindeki bir miktar suyun içerisine yaklaşık yarım su bardağı Sabun Cevizi sıvısını ekleyin ve bulaşık süngeri vasıtasıyla suyu karıştırın/köpürtün ve her zamanki gibi bulaşıklarınızı yıkayın. Bulaşıklarınızın parlamasını istiyorsanız hazırladığınız suya bir miktar sirke ve bir miktar limon tuzu ekleyiniz.

Mücevher ve Takı Temizliğinde: Takınızı bir kaç dakika boyunca Sabun Cevizi sıvısı içinde bekletin. Eski yumuşak bir diş fırçası kullanarak takı üzerindeki kirleri temizleyin ve ardından durulayın. Son olarak yumuşak ve temiz bir bezle kurutun. Sabun Cevizi çağlar boyunca harika bir takı temizleyicisi olarak kullanılmıştır. Sert, toksik kimyasal maddeler kullanmanıza gerek kalmaz!

SABUN CEVİZİ SAKLAMA YÖNTEMİ:

Sabun Cevizi Meyvesi nemi çok kolayca emer. Açıkta, nemli havaya maruz bırakıldığı zaman çok kısa bir süre içinde  yapışkan hale gelebilirler. Bu özellikleri nedeniyle ambalaj olarak hava geçirmeyen kilitli torba tercih edilmiştir. Kabukları kilitli torba içerisinde ağzı kapalı olarak muhafaza ediniz. Güneş ışığından uzak serin bir yerde saklayınız. İhtiyacınız kadar kabuğu kullanmak için çıkarın ve torbanın kilitli ağzını kapatın. Buna rağmen birbirine yapışmış veya topak haline gelmiş olan kabuklar bozulmuş veya işe yaramaz anlamına gelmez. Kabuklar özelliğini yitirmeden temizlemeye devam ederler. Temelde uzun yıllar boyu raf ömrü olan kurutulmuş doğal bir meyvedir.

SABUN CEVİZİ SIVISI SAKLAMA YÖNTEMLERİ

Öncelikle ihtiyacınız kadar Sabun Cevizi sıvısı elde etmenizi öneririz. Bu nedenle sabun cevizi sıvısı yapma tarifine uygun olarak tencere içerisindeki suyu ve kullanacağınız meyveleri orantılı olarak azaltıp çoğaltabilirsiniz. Elde edilen Sabun Cevizi sıvısı kısa bir saklama ömrüne sahip olacaktır. Bu sıvıyı 3 farklı şekilde saklayabilirsiniz.

1. Elde ettiğiniz sıvıyı 1-2 hafta içinde tüketecekseniz hava geçirmez cam bir kavanozda ve buzdolabında saklayabilirsiniz.

2. Elde edilen sıvı fazla ise ve uzunca bir süre kullanmayı düşünüyorsanız sıvıyı buz kalıpları halinde dondurarak buzlukta saklayabilir ve ihtiyacınız kadar buzu eritip kullanabilirsiniz.

3. Çok fazla sıvı elde etmiş ve uzun vadede kullanmayı düşünüyorsanız bu sıvıyı konserve haline getirerek saklayınız.

Konserve Yöntemi ile Sabun Cevizi Sıvısı Saklama: Kaynatarak elde ettiğiniz sıvıyı sıcak halde temiz cam bir kavanoza aktarınız (tamamen doldurmayıp bir miktar boş bırakın) ve ağzını, kaynar suyla yıkanmış temiz ve hava geçirmez bir kapak ile çok sıkı kapatıp ters çevirin. Böylelikle vakumlama işlemini başlatmış olacaksınız. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuz zaman kavanozdaki sıvıyı kullanabilirsiniz.

Saklama süresince Sabun Cevizi Meyvesi tortusunun kavanozun dibinde birikmesi normal bir durum olup o sıvının bozulmuş olduğu anlamına gelmez.

Uygun koşullarda saklanmaması nedeniyle yapışkan ve sümüğümsü hale gelmiş olan Sabun Cevizi  sıvısı bozulmuş ve artık kullanılamaz anlamına gelir.

SABUN CEVİZİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER:

Yıkama sonunda çamaşırlarınızı yeni gibi temiz, yumuşak ve ferah bulursunuz.

Antimikrobiyal özelliği sayesinde çamaşırda mikrop barındırmaz.

Doğal anti-fungal ( mantar karşıtı) özelliği vardır.

Hipoalerjeniktir.  Kimyasal deterjanlar ve onların kokularının neden olduğu alerjilere neden olmaz.

Renklere zarar vermez ve narin çamaşırlara son derece naziktir.

Düşük köpürme oranıyla çamaşır makineleri için mükemmel bir üründür.

Diğer bir kimyasal madde olan yumuşatıcı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.

% 100 geri dönüşümlüdür. İşi biten meyveler doğada gübre olarak kullanılabilir.

Hiçbir üretim süreci yoktur. Hiçbir kimyasal madde veya fosil yakıtın kullanılarak üretilmeye ihtiyaç duymaz.

Ekosistemi ve su kaynaklarımızı kirletmez.

Çevre dostudur.

Temelde sonsuz bir raf ömrü olan doğal bir meyvedir.

 

SSS (SIKÇA SORULAN SORULAR)

SABUN CEVİZİ NASIL TEMİZLER?

Sabun Cevizi deterjan mantığıyla çalışır. Ancak Konvansiyonel deterjanlar, kimyasal yüzey aktif maddeler içerirken Sabun Cevizi Meyvesi doğal olarak Saponin içerir ve bu meyveler ılık veya sıcak su ile temas ettiğinde saponinleri (sabun) serbest bırakır. Saponinler suda doğal yüzey aktif olarak dolaşır. Saponin su ve kir arasındaki yüzey gerilimini kırarak kirlerin çamaşırlardan ayrılarak serbest kalmalarını sağlar. Daha sonra saponin kir ile kumaş arasında süspansiyon görevi görerek kiri çamaşırdan uzaklaştırır. 

DURULAMA ESNASINDA MAKİNEDE BULUNAN SABUN CEVİZİ KESESİ MAKİNEDEN ÇIKARILMALI MI?

Hayır. Sabun Cevizi kesesinin durulama esnasında makineden çıkarılması gerekmez. Çamaşır makinesi durulamada soğuk su kullandığı için durulama esnasında sabun cevizinin saponin salgılaması çok az olacaktır. Sabun Cevizi tarih boyunca birçok cilt rahatsızlığı tedavisinde kullanıldığı göz önünde bulundurulduğunda Sabun Cevizi Kesesinin durulama esnasında makine içerisinde bırakılmasının herhangi bir zararının olmasının aksine faydası olacaktır.

ÇOK HASSAS CİLDE SAHİP KİŞİLER SABUN CEVİZİ KULLANABİLİR Mİ ?

Evet. Sentetik deterjanlarda kullanılan kimyasallar ve çamaşır katkı maddeleri hassas cilde sahip kişilerin yaşam kalitesini etkileyip birçok sorun oluşturmakta ayrıca kullanılan sentetik kokular da bu duruma katkı sağlamaktadırlar. Sabun Cevizi hiçbir kimyasal madde ve sentetik koku içermez. Sabun Cevizi tamamen doğal bir temizleyici olup cilt bakımı ve sağlığına da katkı sağlayarak yaşam kalitenizi arttırır.

SABUN CEVİZİ İLE YIKANAN ÇAMAŞIRLAR HİJYEN OLUR MU ?

Evet. Sabun Cevizi doğal olarak anti-fungal (mantar karşıtı) ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Çamaşırlarda mantar ve bakterilerin üremesini engeller. 

SABUN CEVİZİNİN SİRKE GİBİ KOKUSU VAR. BU KOKU ÇAMAŞIRLARA SİNER Mİ?

Hayır. Sabun Cevizinin kokusu ÇAMAŞIRA geçmez. Çamaşırınız makineden  tamamen temiz ve ferah kokuyla çıkar.

SABUN CEVİZİ İLE YAPILAN YIKAMA ESNASINDA ÇAMAŞIRLARIMIN DAHA İYİ KOKMASINI NASIL SAĞLAYABİLİRİM?

Bunun için esansiyel yağlardan faydalanabilirsiniz. Çamaşır makinesine yıkama aşamasında ilave edilirse yıkama sonunda çamaşır üzerinde esansiyel yağların neden olduğu lekelerle karşılaşmamak için bir kese içindeki temiz ve emici bir bez üzerine esansiyel yağı dökün ve o keseyi yıkama işlemi bitmiş çamaşırlar ile birlikte kurutma makinesine atıp kurutma işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.   

SABUN CEVİZİ İLE ÇAMAŞIR YIKARKEN ÇOK AZ KÖPÜK OLUŞUYOR. ÇAMAŞIRLARIM YİNE DE TEMİZ OLUR MU?

Evet. Çok köpük temizlik anlamına gelmez. On yıllar boyunca yapılan reklam ve pazarlama taktikleriyle bizim böyle düşünmemiz sağlanmıştır. Deterjanlarda gördüğümüz olağanüstü köpük birçok kimyasal madde ile elde edilmektedir. Sabun Cevizi çok az köpük üretir ama yine de etkili çalışır. (bkz. Sabun Cevizi nasıl çalışır) Yıkama sonunda elbiselerinizin temiz olduğunu ve ferah koktuğunu göreceksiniz. 

SABUN CEVİZİ İLE ÇAMAŞIR YIKARKEN DETERJAN  İLAVE EDEBİLİR MİYİM?

Hayır, Sadece Sabun Cevizini kullanmak temizlik için tek başına yeterlidir. Sabun Cevizi doğal olmalarıyla kimyasallar içeren deterjanlara tam bir alternatiftir. Sabun Cevizinin bir kimyasal deterjan ile birlikte kullanımı amaç ve yarar bakımından fayda sağlamayacaktır. 

 

SABUN CEVİZİ EKONOMİK Mİ?

Ambalaj içerisinde, ortalama 100 defa makinede çamaşır yıkamaya yetecek kadar Sabun Cevizi meyvesi bulunmaktadır. Bunun yanında yumuşatıcıya para ödenmediği de düşünüldüğünde Sabun Cevizi ekolojik, doğal ve organik bir temizleyici olma özelliğinin yanında aynı zamanda ekonomiktir.

DİĞER KULLANIM ALANLARI

Camlar, aynalar, krom, paslanmaz çelik yüzeyler, mutfak tezgahı, cilalı granit, taş, mermer, muşamba, vinil, plastik, boyalı yüzeyler, oto yıkama, doğrama ve ahşap döşeme, takı (metaller, değerli taşlar, inciler) , döşeme (ev veya araba - kumaşlar, deri) , deri ve süet, halı ve kilim, bilgisayar monitörleri, düz ekran TV'ler, cep telefonları ve diğer hassas yüzeyler, boyalı duvarlar, cilalı mobilyalar, meyve ve sebzeler… Neredeyse hayal edebileceğiniz heryerde!

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: