Alışveriş sepetiniz boş!
Türkçe English
Hoşgeldiniz giriş yapın ya da kayıt olun.

Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet

Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet
Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet
Marka: Asya Organik
Ürün Kodu: SBNCVZ THM
Stok Durumu: 773
Ağırlık: 0.00kg
15,00TL
 
   ya da   
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

Sabun Cevizi Tohumu 10 Adet

Sabun Cevizi Tohumu Organik Sabun Cevizi Meyvesinden çıkarılarak elde edilmiştir.

Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Ağacı Tohumununa aşağıdaki talimatları uygulayarak %80 olasılıkla fide elde edebilirsiniz.

1. Öncelikle tohumun üzerindeki sert, koruyucu tabakayı inceltmek/zayıflatmak için bir zımpara kağıdı veya bir eğe ile ( veya bir beton yüzeye sürterek) tohumun yüzeyini inceltin. 24 saat süre ile sıcak suda bekletin. Su kaynar olmamalıdır. Suyu sıcak tutmak için bir termos kullanabilirsiniz. Suda bekletmenin amacı kabuğun içindeki embriyonun su ile genişlemesini sağlayıp dış kabuğu çatlatmasına yardımcı olmaktır.

2. Suda yeterince beklemiş Tohumu derin bir saksı içerisindeki toprağın yaklaşık 2,5 – 3 cm. altına gömün. Saksıda kullanılan toprak yeni olmalıdır daha önce başka bir bitkinin yetiştirilmesinde kullanılmamış olmalıdır. Tohumu ekmek için bahar aylarını veya yaz başları tercih edilmelidir. Tohum başına bir saksı kullanın. Tohum fide haline gelene kadar saksıyı muhafaza etmek için doğrudan güneş görmeyen gölgeli bir yer seçin.

3. Saksıdaki toprağı her zaman nemli olması için bolca sulayın. Topraktaki suyun ideal miktarda olup olmadığını öğrenmek için toprağın  4-5 cm.  derinliğe kadar nemli olduğunu gözlemleyin. Sulamalar arasında toprağın yüzeyinin kurumasına izin verin. Yüzeyin su ile dolu olması mantar oluşmasına ve böylelikle de tohumun çürümesine neden olabilir.

4. Çimlenme olana kadar toprağı gübrelemekten kaçının. Tohumun çimlenmesi için 1 ile 3 ay gibi uzun bir zaman gerekmektedir. Çimlenmeden yaklaşık 1 ay sonra fidenin boyu yaklaşık 30-40 cm. e kadar uzayabilir. Bu uzamadan sonra büyüme yavaşlayacaktır. Saksıyı güneş gören bir yere taşıyın ve sık sık sulamaya devam edin.

5. Çimlenmeden yaklaşık 3 ay sonra fide toprağa aktarılabilir. Toprak olarak tercihen killi ve tınlı toprak (Tınlı toprak; yarıdan fazlası kum ve %30-50 arasında kilden meydana gelir) Ekilecek yer için her zaman güneş alabilecek bir yer seçilmelidir. Bitkinin köklerine zarar vermeden toprağıyla birlikte saksıdan yavaşça sökün. Toprakta açılan derin çukura aktarın ve sulayın. Belli aralıklarla sulamaya devam edin. Sabun Cevizi (Sapindus Mukorossi) Ağacı yaklaşık 9-10 yıl sonra meyve vermeye başlar.

Sabun Cevizi Ağacı, diğer adlarıyla sabun ağacı, ritha, Sapindus Mukorossi tropikal/subtorpikal bölgelerde yıllık 150-200 cm yağış alan sıcak iklimlerde yetişir. 25 metreye kadar uzayabilir ve 90 yıl kadar yaşayabilirler. Bu ağaçlar oldukça dayanıklı olup bakım gerektirmez.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: